بامیـــــــــان

ســــــــــــــــیاسی،اجتــــــــــــــــــــماعی ،فــــــــــــــــــــــرهنگی

320 تن از دانشجویان بامیان فارغ شدند

 دانشگاه بامیان در ششمین دور فراغت این دانشگاه، 320 نفر فارغ داد.
سخی داد سلیم رییس دانشگاه بامیان گفت که در ششمین دور فراغت این دانشگاه 320 نفر از دورۀ تحصیلی لیسانس در رشته های زمین شناسی، علوم اجتماعی، زراعت و تعلیم و تربیه فارغ شده اند.
او افزود که از این تعداد فارغین که از ولایت های مختلف کشوراند، 64 نفرشان دختران می باشند که شمارشان نسبت به سال های گذشته افزایش یافته است.
به گفتۀ وی، دانشگاه بامیان که یک دانشگاه نوتأسیس است، با کمبودات زیادی رو به رو است و مهم ترین آن ها کمبود بست استادان، نبود لیلیه برای دانشجویان و مشکل آب و برق است.
اما دانشجویانی که فارغ شده اند می گویند که نبود منابع درسی، کتابخانه و عدم دسترسی به انترنت از مشکلات آنان در این دانشگاه بوده است.
آصف بهادری که از رشتۀ جامعه شناسی فراغ شده است، می گوید که در تهیۀ مواد سمینار و نوشتن پایان نامه اش به علت نبود کتاب و منبع کافی با مشکل رو به رو بوده است.
اما محمد عزیز شفق رییس شورای ولایتی بامیان به این باور است که مشکلات این دانشجویان تازه برای یافتن کار شروع می شود.
او می گوید که شمار زیادی از دانشجویانی که از سال های پیش فارغ شده اند تا هنوز بیکارند و مهم ترین دلیل بیکاری آنان فساد اداری، نبود پلان از طرف ریاست کار و امور اجتماعی  و توقعات بالای فارغین می باشد.
در دانشگاه بامیان بیشتر از 3100 دانشجو در دانشکده های زراعت، علوم اجتماعی، تعلیم و تربیه و زمین شناسی تحصیل می کنند. سال آینده دانشکده اقتصاد نیز به تشکیلات دانشگاه بامیان افزوده می شود.
دانشگاه بامیان که در مرکز شهر بامیان موقعیت دارد، در دوران جهاد، در سال 1375 خورشیدی تأسیس شده بود و پس از یک وقفه در زمان حاکمیت طالبان، در سال 1383 مجددأ به فعالیتش آغاز نمود.
خبرگزاری بست باستان – بامیان


برچسب‌ها: دانشگاه بامیان
+ نوشته شده در  شنبه ۱۳۹۱/۰۹/۲۵ساعت ۲۰:۷ بعد از ظهر  توسط عبدالعلیم برهانی بامیانی  | 

سفیر هند در کابل: در بامیان سرمایه گذاری می کنیم

سفیر هند در کابل اعلام کرده است که سرمایه گذاران هندی را تشویق می کند تا آنان در بامیان سرمایه گذاری کنند. گاتم ماكهو پاديا سفیر هند در کابل می گوید که بامیان از ولایت های امن کشور است و جاذبه های گردشگری نیز در این ولایت نسبت به سایر مناطق افغانستان مناسب تر است. این موضوع را آقای پادیا در سفر به بامیان مطرح کرده است. پاردیا می گوید که زمینه های زیادی در بامیان وجود دارد تا تاجران هندی در این ولایت سرمایه گذاری کنند.

سفیر هند روز گذشته (دوشنبه) وارد بامیان شد و با مقام های محلی این ولایت دیدار و گفتگو کرد. گاتم ماكهو پاديا از پارک ملی بند امیر، معدن آهن حاجی گگ و مناطق توریستی بامیان دیدار کرد.

سفیر هندوستان به خبرگزاری بخدی گفت: "برای برسی و مطالعه زمینه های سرمایه گذاری و کمک های بشر دوستانه هندوستان به مردم بامیان به این ولایت سفر کرده ام." او در این سفر اعلام کرد که استخراج از معدن حاجی گگ سال آینده از سوی یک شرکت خصوصی هندی شروع خواهد شد. پادیا می گوید که زمینه های زیادی در بامیان وجود دارد تا تاجران هندی در این ولایت سرمایه گذاری کنند. سفیر هند در کابل گفت: "کمک های ما به بامیان بنابر توافقات بین افغانستان و هندوستان است، هندوستان علاقه مند است که در بخش های زراعت و آموزش وپرورش به بامیان کمک کند."

این نخستین سفر آقای گاتم ماکهو پادیا به بامیان خوانده شده است و او در جریان این سفر وعده داد که کشورش یک مکتب را در بند امیر می سازد. حامد کرزی در سفر اخیر در دهلی نو پایتخت هند، از سرمایه گذاران این کشور خواست تا در افغانستان سرمایه گذاری کنند. آقای کرزی در این سفر، چندین پروژه اقتصادی در بخش های مختلف را با هند امضا کرد.

شماری از کارشناسان مسایل اقتصادی می گویند که نبود امنیت در افغانستان و رقابت های نظامی هند و پاکستان یکی از چالش های اساسی فراروی سرمایه گذاران هندی در افغانستان خوانده شده است. با این حال، سفیر هند در کابل می گوید که ما در افغانستان با هیچ کشوری رقابت نداریم.

پادیا تاکید کرد که هندوستان رابطه پنج هزار ساله با افغانستان دارد و هیچ کشورشی نمی تواند این روابط را دگرگون کند. اگر چه سفیر هند در کابل در مورد رقابت کشورش با پاکستان در افغانستان چیزی نگفت اما در یازده سال گذشته بارها منافع هند در افغانستان مورد حمله طالبان که به شدت از سوی پاکستان حمایت می شوند، قرار گرفته است. برخی ها در بامیان می گویند که ناآرامی ها این ولایت در یک سال گذشته، ارتباط مستقیم با معدن حاجی گگ دارد، معدن که هندی ها مسئولیت استخراج و بهره برداری آن را به عهده گرفتند .خبرگزاری بخدی


برچسب‌ها: بازسازی بامیان
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۳۹۱/۰۹/۰۲ساعت ۷:۵۲ قبل از ظهر  توسط عبدالعلیم برهانی بامیانی  | 

پیدا شدن جسد یک پسر جوان در ولایت بامیان

خبرگزاری بخدی:مقام های محلی در ولایت بامیان در مرکز کشور می گویند که ماموران امنیتی جسد یک پسر جوان را در نزدیک منطقه موسوم به شهیدان از مربوطات مرکز ولایت پیدا کردند. 

 احمد علی یار سخنگوی قوماندانی امنیه ولایت بامیان به خبرگزاری بخدی گفت: "مقتول پسر 18 ساله بوده و به احتمال زیاد توسط چند مرد دیگر خفه شده است." آقای علی یار تایید کرد که روز گذشته ظاهرا چند مسافر موتر او را به کرایه گرفتند و در مسیر شهیدان و اژدر در نزدیک منطقه شهیدان او را خفه کرده و موتر اش را با خود برده اند."

علی یار می گوید که جسد این راننده جوان حوالی ساعت چهار عصر امروز (جمعه) از منطقه موسوم به باریکی شهیدان در نزدیکی قریه شهیدان پیدا شده است.

بامیان در مرکز کشور از ولایت های امن کشور است اما هر از گاهی گزارش های مبنی بر قتل و اختطاف از این ولایت مخابره می شود. مقام های محلی در این ولایت می گویند که نبود کار و درآمد مناسب باعث می شود که رقم حوادث جنایی در این ولایت افزایش یابد.

احمد علی یار می گوید که تحقیقات پیرامون ردیابی افراد که باعث مرگ این پسر جوان شدند آغاز شده است. او می گوید که تا هنوز هویت مقتول معلوم نیست اما گفته می شود که او باشنده قریه سید آباد در مرکز ولایت باشد.

قرار است که جسد این پسر برای تحقیقات بیشتر به شفاخانه دولتی در مرکز ولایت بامیان انتقال یابد. احمد علی یار می گوید که به احتمال زیاد مردان که روز گذشته موتر این پسر را به کرایه گرفته بودند قصد ربودن موتر او را داشتند. خصومت های شخصی نیز دلیل دیگر قتل این پسر جوان خوانده شده است.


برچسب‌ها: حوادث و امنیت بامیان
+ نوشته شده در  شنبه ۱۳۹۱/۰۷/۲۹ساعت ۷:۳۰ قبل از ظهر  توسط عبدالعلیم برهانی بامیانی  | 

مردم ولایات مرکزی کشور، خواستار ساخت سرک گردن دیوال شدند

 ده ها تن از مردم و فعالان جامعه مدنی ولایات بامیان، دایکندی، غور و میدان وردک در تجمعی در چهارراهی شهیدمزاری در مرکز بامیان خواستار ساخت سرک گردن دیوال شدند.

 اسماعیل ذکی هماهنگ کننده شبکه جامعه مدنی و حقوق بشر در زون مرکز، به خبرگزاری بخدی گفت: "مردم ولایات مرکزی یک صدا آواز بلند می کنند و از دولت و جامعه جهانی می خواهند تا پروژه سرک گردن دیوال را از سر بگیرند."  او تاکید کرد که دولت باید در سال 1392 بودجه کافی را برای ساخت این سرک اختصاص دهد.

سرک گردن دیوال 700 کیلومتر طول دارد و کابل را از طریق میدان وردک، بامیان، غور و دایکندی به غرب کشور وصل می کند. با وجودی که پروژه ساخت این سرک از سالیان دراز نهایی شده اما اقدامات عملی روی دست گرفته نشده است.

محمد حسن حکیمی از فعالان ولایت غور می گوید که نبود راه مواصلاتی معیاری مردم این ولایت را با مشکلات فراوان روبرو کرده است. او گفت: "به دلیل خرابی راه اکثر مریضان در وقت مناسب به مراکز صحی رسیده نمی توانند و در مسیر راه جان شان را از دست می دهند." معترضان هشدار دادند، در صورتی که دولت به خواسته هایشان توجه نکند دامنه تظاهرات شان به دیگر ولایات نیز گسترش خواهد یافت. به گفته آنان دولت هیچ توجهی به ولایات مرکزی کشور ندارد.

 علی خان رفیعی از فعالان مدنی ولایت دایکندی دولت را به اعمال تبعیض متهم کرده می گوید که بسیاری از سرک های این ولایت قابل استفاده نیست. رفیعی گفت: " دولت به ولایت دایکندی به دلیل تازه تاسیس بودنش توجه نمی کند در حالی که این ولایت همزمان با چند ولایت دیگر تاسیس شده است."

 نخستین بار پروژه این سرک در زمان حکومت داوود خان آغاز شد اما به دلیل آنچه اعمال تبعیض و تعصب خوانده شده است دوباره متوقف شد. با این حال، برای دومین بار کار ساخت این سرک سال گذشته 1390 از سوی معاون دوم رییس جمهور از منطقه گردن دیوال ولایت میدان وردک آغاز شد. آقای خلیلی معاون دوم ریاست جمهوری گفته بود که این سرک در هزینه مجموعی 900 میلیون دالر اعمار خواهد شد. در حال حاضر کابل پایتخت کشور از طریق شاهراه قندهار - هرات به طول 1400 کیلومتر کیلومتر وصل شده است.

شماری از ناظران بر این باورند که ساخت سرک ولایات مرکزی کشور، این مسیر را تا به 700 کیلومتر کاهش خواهد داد و از مصرف سالانه 50 میلیون لیتر تیل جلوگیری می کند. آنان تاکید می کنند که ساخت این سرک ولایات مرکزی کشور را از انزوای اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی نیز نجات خواهد داد. خبرگزاری بخدی


برچسب‌ها: بازسازی بامیان, تظاهرات واعتراضات
+ نوشته شده در  جمعه ۱۳۹۱/۰۷/۲۸ساعت ۶:۵۷ قبل از ظهر  توسط عبدالعلیم برهانی بامیانی  | 

مسابقه دوش ماراتون در بامیان

بامیان در مرکز کشور از ولایاتی است که برای اولین بار باشندگان آن روز جهانی غذا را با راه اندازی مسابقه دوش تجلیل می کنند. این مسابقه از سوی دفتر ساحوی موسسه حمایت از اطفال در استدیوم ورزشی ولایت بامیان برگزار شده است. ماراتون از مسابقات ورزشی دوش است که شرکت کنندگان باید فاصله معیاری، 42 کیلومتر و 195 متر را بدوند.  در این مسابقه، 36 تن از دختران و پسران از مرکز و سایر نقاط ولایت بامیان با هم رقابت کردند.

تابش، رییس موسسه حمایت از حقوق اطفال ولایت بامیان در گفت و گو با خبرگزاری بخدی، هدف از راه اندازی این مسابقه را، دادخواهی از حقوق اطفال و کمپاین به منظور جلوگیری از مرگ و میر آنان عنوان کرده است. به گفته او، این مسابقه همزمان با بامیان در شماری از ولایات و دیگر کشور ها نیز برگزار شده است. او تاکید کرد که جوانان بامیان مسابقه دوش ماراتون را در 2 ساعت و 17 دقیقه و 38 ثانیه به پایان رسانده اند و تا کنون معلوم نیست در میان کشور های بین المللی به چه مقامی دست یافته اند.

مسئولان آمریت المپیک بامیان نیز از برگزاری این مسابقه ابراز خرسندی کرده اند. محمد کبیر طوفان، آمر المپیک بامیان به خبرگزاری بخدی گفت که این اداره در نظر دارد تا مسابقات دوش را در آینده نیز برگزار کنند. از روز جهانی غذا در ولایت بامیان در حالی تجلیل می شود که هزاران کودک این ولایت از کمبود مواد غذایی و در دست نداشتن امکانات اولیه زندگی رنج می برند. پیشتر نیز شماری از فعالان جامعه مدنی بامیان و ارگان های دفاع از حقوق کودکان از وضعیت آنان در شماری از ولایات کشور ابراز نگرانی کردند. به گفته آنان کودکان در شماری از ولایات کشور ازجمله بامیان، دایکندی و غور با مشکلات فراوان دست و پنجه نرم می کنند. انجام کارهای شاقه، عدم دست رسی به تحصیل و مصئون نبودن در برابر انواع امراض از مشکلات اصلی این کودکان عنوان شده است. خبرگزاری بخدی


برچسب‌ها: ورزش و مسابقات در بامیان
+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۳۹۱/۰۷/۲۶ساعت ۲۲:۱۹ بعد از ظهر  توسط عبدالعلیم برهانی بامیانی  | 

ثارنوال استناف بامیان ازمقام خود برکنارشد

عبدالرحمان احمدی سخنگوی والی بامیان به خبرگزاری بخدی گفت: "سید یحیی احمد یار از سمتش به عنوان رییس سارنوالی استناف بامیان برکنار شده و در حال حاضر رییس جدید این نهاد رسما کار خود را شروع کرده است." به نظر می رسد که عدم رسیدگی "صادقانه" به دوسیه شکیلا (دختری که هشت ماه قبل در خانه سید هادی واحدی بهشتی عضو شورای ولایتی بامیان به قتل رسید) باعث برکنار آقای احمدیار شده باشد.

مقام های محلی در بامیان اما به صراحت در این مورد چیزی نگفته اند. شکیلا، حدود هشت ماه پیش در خانه سید هادی واحدی بهشتی عضو شورای ولایتی بامیان به قتل رسید. کشته شدن این دختر در بامیان جنجال زیاد برپا کرد و باشندگان این ولایت هر از گاهی از آنچه آنان عدم رسیدگی به دوسیه شکیلا خوانده، اعتراض کردند. چندی پیش صدها باشنده و فعالان مدنی در بامیان با راه اندازی تظاهرات نسبت به عدم رسیدگی دوسیه قتل اعتراض کردند و حتی دامنه این اعتراض ها به کابل رسید.

برخی گزارش ها حاکیست که رییس پیشین سارنوالی استناف بامیان از واحدی بهشتی متهم به قتل شکیلا، حمایت می کرده است. با این حال، سخنگوی والی بامیان می گوید که در زمان ریاست سید یحیی احمد یار در سارنوالی بامیان، سرعت و شفافیت در رسیدگی به قضایا وجود نداشت. احمدی گفت: "کمیسیون منع خشونت علیه زنان در بامیان نیز، چندین مورد نقض حقوق بشر که از سوی سارنوالی این ولایت صورت گرفته را، در شکایت نامه ای به رئیس جمهور فرستانده است."

رییس پیشین سارنوالی بامیان بارها از سوی فعالان مدنی به قوم گرایی، دست داشتن در فساد اداری و جانبداری از طرف های مشخص در رسیدگی به قضایای حقوقی در بامیان، متهم شده است. خبرگزاری بخدی


برچسب‌ها: تظاهرات واعتراضات
+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۳۹۱/۰۷/۲۶ساعت ۲۲:۱۰ بعد از ظهر  توسط عبدالعلیم برهانی بامیانی  | 

فرود اضطراری هواپیمای یوناما در یکه ولنگ

عبدالرحمان احمدی سخنگوی والی بامیان به خبرگزاری بخدی گفت: "این هلیکوپتر حدود 25 کارمند یوناما را انتقال می داد که بر اثر هوای طوفانی در منطقه سرقول از مربوطات ولسوالی یکه ولنگ نشست اضطراری کرد."

 آقای احمدی می گوید که این حادثه حوالی ساعت 4 عصر امروز رخ داد و دو سرنشین این هلیکوپتر به طور سطحی زخمی شدند. این هلیکوپتر از ولایت دایکندی به مقصد مرکز ولایت بامیان در حرکت بوده است.

با این حال، یک سرنشین این هلیکوپتر به خبرگزاری بخدی گفت که هشت تن از سرنشیان، اتباع کشور های خارجی هستند. او که خواست نامش در خبر ذکر نشود، می گوید که نخست یک ماشین هلیکوپتر از کار افتاد و زمانیکه هوا هم طوفانی شد، مجبور فرود اظطراری شد.

 او گفت: "در هنگام فرود، هلیکوپتر با یک درخت برخورد کرد و به شدت آسیب دیده است." یوناما یا هیئت معاونت سازمان ملل در افغانستان، برای حمل و نقل کارمندان خود در ولایات کشور از هلیکوپتر و یا طیاره های خورد که موسوم به دو ماشینه است استفاده می کند.

کارمندان این نهاد به دلیل نبود میدان هوایی در بسیاری از ولایات کشور و نا امن بودن مسیر شاهراه ها از هلیکوپتر استفاده می کنند. با این حال، عبدالرحمان احمدی سخنگوی والی بامیان می گوید که تمامی 25 سرنشین این هلیکوپتر به مرکز ولایت بامیان انتقال یافته اند.


برچسب‌ها: حوادث و امنیت بامیان
+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۳۹۱/۰۷/۲۳ساعت ۲۱:۳۱ بعد از ظهر  توسط عبدالعلیم برهانی بامیانی  | 

شهرک مجاهدین در بکه ولنگ تهداب گذاری شد

این روزها با سفر استاد خلیلی و جمع از وزراء کابینه در بامیان، پروژه های متعدد افتتاح می گردد، از آن جمله میدان هوایی مرکز بامیان، میدان هوایی شیبرتو، سرک بامیان ـ یکه ولنگ، و... واین در حالی است که برخی این پروژه ها چندین بار افتتاح شده ولی به هنوز به اختتام نرسیده است و مردم بامیان هیچ اطمینان به اختتامیه ی این پروژه ها ندارد و آن را صرفا دارای جنبه های تبیلغاتی می دانندِ؛ زیرا خیلی از این پروژه ها مثل سرک کابل - بامیان،سرک کابل - هرات از هزارجات، برق بامیان، معدن حاجیگگ، شهرک دشت عیسی خان، هنوز سرانجام مشخص ندارد.

 براساس خبرگزاری بست باستان،شهرک مجاهدین، در ساحۀ دشت زارین در بیست کیلومتری جنوب غرب مرکز ولسوالی یکه ولنگ ولایت بامیان تهداب گذاری شد.
داکتر حسن عبداللهی وزیر انکشاف شهری گفت که شهرک مجاهدین در مساحت حدود سه هزار جریب زمین دیزاین شده است که  نزدیک به یک هزارجریب آن ساحه رهایشی و متباقی آن ساحات  تجارتی، پارک های صنعتی، پارک های تفریحی و فضای سبز می باشد.
او افزود که در این شهرک تمام نیازمندی های شهری در نظر گرفته شده است که ظرفیت اسکان دادن حدود پنجا هزار خانواده را خواهد داشت و ساخت این شهرک تا پانزده سال دیگر به پایه اکمال خواهد رسید.
محمد کریم خلیلی معاون ریاست جمهوری، در مراسم تهداب گذاری این شهرک گفت که این شهرک به پاس مقاومت و زنده نگهداشتن تاریخ جهاد مردم بامیان به نام مجاهدین نام گزاری شده است.
آقای خلیلی افزود با آن که یکی از بازوان اصلی به وجود آمدن دموکراسی، ارزش های حقوق بشری و فصل جدید در تاریخ افغانستان، مقاومت مردم بامیان در مقابل تهاجم اتحاد جماهیر شوریی، تحجر و القاعده بوده است، اما مقاومت آنان مظلوم مانده است.
به گفتۀ آقای خلیلی، هدف از تهداب گذاری این شهرک به نام شهرک مجاهدین، ارج گزاری به تاریخ مقاومت و خانواده های شهدای بامیان می باشد.
عزیزالله شفق رییس شورای ولایتی بامیان گفت که این شهرک زود رشد خواهد کرد، چون در مسیر شاهراه کابل - هرات از طریق بامیان، غور و در مسیر شاهراه شمال - جنوب از مسیر دره صوف و اسپین بلدگ قرار دارد.
به گفتۀ وی، این شهرک در پایین معدن آهن سیا دره قرار دارد؛ بر اساس گفته های مسؤولان وزارت معادن افغانستان، پس از معدن آجه گگ، سیا دره بزرگترین معدن آهن در سطح کشورهای منطقه است.
آقای شفق افزود که در ساحه نزدیک به شهرک مجاهدین، چندین معدن سنگ زغال و یک معدن سنگ رخام و مرمر نیز وجود دارد.


برچسب‌ها: بازسازی بامیان, خلیلی
+ نوشته شده در  شنبه ۱۳۹۱/۰۷/۲۲ساعت ۲۰:۵۱ بعد از ظهر  توسط عبدالعلیم برهانی بامیانی  | 

کارساخت ميدان هوايى " شيبرتو" در باميان آغاز گرديد

خبرگزاری پژواک،بامیان:کارساخت ميدان هوايى " شيبرتو" واقع در ٣٥ کيلومترى غرب مرکز باميان امروز آغاز و در مدت سه سال تکميل خواهد شد.

کار ساخت اين ميدان امروز درحضور داشت محمدکريم خليلى معاون دوم رياست جمهورى و وزراى ترانسپورت و شهرسازى آغاز يافت . معاون دوم ریاست جمهوری در مراسمى که به همين مناسبت در باميان تدوير يافته بود، گفت که اين ميدان از بودجه دولت افغانستان در سه سال اعمار و به بهره بردارى سپرده خواهد شد. منبع خاطر نشان کرد که این پروژه یکی از پروژه های ملی افغانستان است که مى تواند عواید ملی از بابت توريزم را بالا ببرد .

 باميان با داشتن دو مجسمۀ مخروبۀ بودا ، بند امير،شهر ضحاک، شهرغلغله، دره آجر، درۀ اژدر و درۀ فولادى يکى از ولايات باستانى و تاريخى کشور است که همه ساله شمارى از توريستان داخلی وخارجی از آن ديدن مى کنند.

داودعلی نجفی وزیر ترانسپورت و هوانوردى ملکى مى گويد که میدان هوايی شیبرتو حدود ٦٠ ميلیون دالر هزینه خواهد داشت. موصوف در مراسم امروز گفت که اين ميدان مطابق با معيارها ساخته مى شود و امکانات نشست هر نوع طياره را خواهد داشت.

شیخ محمدعلم یک تن از ساکنین این منطقه از معاون ریاست جمهوری و وزراء خواهان پرداخت قيمت زمين هايى گرديد که شامل اين ميدان مى شود. وی افزود:" ساکنین این منطقه مردم بسیار غریب وفقیرند وفقط همین چند قطعه زمین را دارند که اگر قیمت یا معادل آن پرداخت نشود با مشکلات زیادی مواجه خواهند شد ."

 اما حسن عبدالهى وزیر شهر سازی به مردم وعده نموده گفت ، زمين هاى مردم که شامل ميدان مى گردد، استملاک و قيمت آن از طرف دولت پرداخت مى گردد. در باميان ميدان هوايى کوچک ديگر نيز وجود دارد که ازطريق آن تنها پروازهاى ادارۀ انکشاف بين المللى امريکا ، ملل متحد و نيروهاى آيساف صورت مى گيرد و افراد عادی، حتی کارمندان پایين رتبۀ دولتی نمى توانند با این پروازها مسافرت نمایند. داوود علی نجفی وزیر ترانسپورت و هوانوردى ملکى در ماه سرطان سال روان گفته بود که میدان هوايی موقت داخل شهر بامیان، با هزينۀ پنج ميلیون دالر کمک تيم بازسازى ولايتى نیوزيلاند، بازسازى و توسعه داده مى شود. وى گفته بود که کار مقدماتى بازسازى و توسعۀ اين ميدان، در سال جارى شروع شده و قرار است که تا هشت ماه آينده، تکميل و زمينۀ پروازهاى ملکى مساعد گردد.


برچسب‌ها: بازسازی بامیان, خلیلی
+ نوشته شده در  شنبه ۱۳۹۱/۰۷/۲۲ساعت ۶:۱۰ قبل از ظهر  توسط عبدالعلیم برهانی بامیانی  | 

خلیلی: درقسمت عدم رشد وانکشاف بامیان جامعه جهانی مقصراست

محمد کریم خلیلی معاون ریاست جمهوری افغانستان می گوید، این کشور به هیچ صورتی به گذشتهء دوران حاکمیت طالبان برنمی گردد. او که در حضور هزاران نفر از مردم بامیان در مرکز این ولایت سخنرانی می کرد، گفت: "ما صلح را می خواهیم، اما نه با قربانی شدن ارزشهای که در ده سال گذشته توسط مردم افغانستان و جامعه جهانی بوجود آمده است." آقای خلیلی ده سال گذشته را به عنوان طلایی ترین دوران تاریخ کشور خوانده، افزود:‌ "نگرانی های وجود دارد که بعد از سال 2014 چه خواهد شد، اما آگاهی مردم، رشد نهادهای مدنی و نهادینه شدن دموکراسی در کشور، اجازه نمی دهد که بار دیگر طالبان و یا اندیشه تحجرگری در کشور مسلط شود." آقای خلیلی تأکید نمود، کسانی که در دولت هستند، یا بیرون از دولت هستند و یا اپوزیسون می باشند، روی یک موضوع همه اتفاق نظر دارند که به تروریسم و حامیان بیرونی آنها دیگر اجازه نخواهند داد که دوباره جنگهای داخلی را در این کشور از سر گیرند و بعد ازسال 2014 تمام تصمیم ها توسط خود افغانها اتخاذ می گردد.

در مورد این موضوع که چرا انکشاف در کشور متوازن نبوده و در ولایت بامیان بازسازی نسبت به شمار زیادی از ولایت ها کمتر صورت گرفته است؟ معاون ریاست جمهوری جامعه جهانی را مقصر خواند، گفت:‌"ممکن دولت از ظرفیت بالای برخوردار نباشد، ولی تا هنوز پولی که به نام کمک به افغانستان می آمد، در بیشتر موارد توسط خود دونرها به مصرف رسیده است."

 یکی از مشکلات اساسی مردم بامیان نبود امنیت در راه های ارتباطی این ولایت از طریق دره میدان و غوربند با کابل می باشد، آقای خلیلی در این مورد وعده سپرد که شورای امنیت کشور تصمیم گرفته است که راه های ارتباطی این ولایت را از طریق مسؤولین جدید و عملیات های تصفیوی امنیت سازد.

 از طرفی هم دو پروژه بزرگ عام المنفعه نیز درولایت بامیان توسط آقای خلیلی و وزرای کابینه یکی افتتاح و دیگری به بهره برداری سپرده شد. همچنان قرار است در چند روز آینده، تعمیر دانشگاه بامیان، به بهره برداری سپرده شود، یک شفاخانه حوزوی، پروژه برق آفتابی، سرکهای داخل بازار نیک در مرکز ولسوالی یکه ولنگ و چندین پروژه دیگر توسط معاون ریاست جمهوری و هیئت همراه شان افتتاح گردد.


برچسب‌ها: بازسازی بامیان, خلیلی
+ نوشته شده در  جمعه ۱۳۹۱/۰۷/۲۱ساعت ۶:۳۳ قبل از ظهر  توسط عبدالعلیم برهانی بامیانی  | 

برای اولین بار یک مکتب در بامیان آتش زده شد

مقام های محلی در ولایت بامیان در مرکز کشور می گویند که طالبان یک مکتب دخترانه را در ولسوالی شیبر این ولایت اتش زدند.

 محمد رضا ادا رییس معارف ولایت بامیان به خبرگزاری بخدی گفت: "مکتب غندک، شب گذشته از سوی طالبان به آتش کشیده شده است."

مقام های محلی در ولایت بامیان در مرکز کشور می گویند که طالبان یک مکتب دخترانه را در ولسوالی شیبر این ولایت اتش زدند. این رویداد در منطقه موسوم به غندک از مربوطات ولسوالی شیبر ولایت بامیان رخ داده است.

این نخستین بار است که یک مکتب در بامیان از سوی طالبان به آتش کشیده می شود اما گزارش ها حاکیست که طالبان در بخش های از ولسوالی شیبر جاییکه این مکتب اتش زده شده، فعال اند. پیشتر، کاروان موتر های پی آر تی ولایت بامیان در این ولسوالی آماج حملات طالبان قرار گرفت. در این حمله، علاوه بر کشته شدن شش مامور امنیت ملی این ولایت، دو نظامی خارجی وابسته به تیم بازسازی بامیان نیز کشته شدند.

 بامیان از آرام ترین ولایات افغانستان است اما در سال های اخیر، ولسوالی شیبر این ولایت شاهد حملات طالبان بوده است. با این حال، محمد رضا ادا رییس معارف بامیان می گوید که تمامی اسناد و کتاب های درسی مکتب غندک در رویداد شب گذشته، سوخته است. او تایید کرد که در حال حاضر، این مکتب قابل استفاده نیست و باید به صورت اساسی بازسازی شود. شمار دانش آموزان مکتب دخترانه غندک، حدود 300 تن اعلام شده که در حال حاضر، روند اموزش آنان قطع شده است.

 قبل از این، شماری از باشندگان ولایت بامیان، اقدام به جمع آوری کمک های مردمی برای مکتب های این ولایت کرده اند. مقام های محلی در بامیان می گویند که هزینه خرید صدها چوکی، میز و دیگر وسایل مورد نیاز دانش اموزان در این برنامه جمع اوری شده است. گفته می شود که، برخی از تاجران در این ولایت، مالکیت مقدار زمین را نیز به معارف این ولایت واگذار کرده اند. گروه طالبان، در مورد آتش زدن مکتب دخترانه غندک اظهار نظر نکرده اند. طالبان به شدت مخالف آموزش دختران هستند و در برخی از ولایت های که این گروه نفوذی نسبی دارد، مکاتب تعطیل است.


برچسب‌ها: حوادث و امنیت بامیان
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۳۹۱/۰۷/۲۰ساعت ۱۶:۲۳ بعد از ظهر  توسط عبدالعلیم برهانی بامیانی  | 

افتتاح سرک بامیان - یکاولنگ وشروع ساخت میدان هوایی بامیان

باميان خبرگزاری پژواک: با قيرريزى ٩٨ کيلومتر سرک ولسوالى يکاولنگ ولايت باميان، يک موتر که قبلاً آنرا در چهار ساعت مى پيمود، حالا به يکساعت و بيست دقيقه مى پيمايد.  

اين سرک، با عرض هفت متر و سه متر پياده رو، از مرکز باميان آغاز شده و به ولسوالى يکاولنگ منتهى ميگردد. در مسير آن ١٠٩ پلچک و دو پل به طول ١٠٠ و ٧٥ متر نيز اعمار شده است. کار اين پروژۀ مواصلاتى به هزينۀ ٧٠ ميليون دالر کمک جاپان و بانک جهانى در ظرف چهار سال، توسط شرکت کوريايى موسوم به "سم ون" تکميل گرديده و امروز(١٩ميزان) توسط محمد کريم خليلى معاون دوم رياست جمهورى، نجيب الله اوژن وزير فوايدعامه و برخى مسوولان ديگر افتتاح گرديد.

خليلى، از مردم خواست که از اين سرک، استفادۀ درست نموده و از آن حفاظت کنند. وزير فوايدعامه گفت که آنها براى حفاظت اين سرک، تدابير لازم گرفته اند که بخصوص از تردد موترهاى تناژبلند جلوگيرى ميشود. در اين پروژه، زمينۀ کار براى صدها تن فراهم گرديده بود و حالاهم، هزاران تن از آن استفاده ميکنند.

يکاولنگ، در مسير ولسوالى هاى پنجاب و ورث باميان و ولايات دايکندى و غور قرار دارد و اين پروژه، در رشد اقتصاد مردم حايز اهميت زياد دانسته ميشود. با قير شدن اين سرک، مسافت راه از لحاظ زمانى حدود چهار برابر کم شده است.

حاجى طالب يکى از متنفذين يکاولنگ، به آژانس خبرى پژواک گفت: "قبلاً که سرک خامه بود، ما با بسيار مشکل و در چهار ساعت در موتر تونس آنرا مى پيموديم؛ اما حالا اين سرک را در يکساعت و بيست دقيقه مى پيماييم." وى علاوه کرد: کرايۀ يک مسافر در موتر تونس که در گذشته ٥٠٠ افغانى بود، اکنون در موتر کاستر به ١٥٠ افغانى تقليل يافته است و مردم، حالا کاستر را نسبت به تونس ترجيح ميدهند. اين متنفذ افزود که در کنار آن، انتقال يک سير بار و محصول زراعتى، از ١٠ افغانى به سه افغانى کاهش يافته است.

باميان، يکى از ولايات زراعتى بوده و بخصوص کچالوى آن مرغوب و کم نظير است. حاجى طالب ميگويد که با قيرريزى سرک يکاولنگ، دهاقين محصولات خود به شمول کچالو را نيز مى توانند در بدل کرايۀ ارزان انتقال بدهند.

 اين سرک مهم، درحالى قير شده است که پنج سال قبل مردم باميان در اعتراض به بطى بودن روند بازسازى و نبود سرک قير، يک سرک را در مرکز باميان کاهگل نمودند.

هم چنین امروز کار ساخت میدان هوایی بامیان با حضور وزیر ترانسپورت و دیگر مقامات دولتی در این ولایت آغاز شد.  طبق گزارش خبرگزاری بست باستان داوود علی نجفی وزیر ترانسپورت و هوانوردی کشور گفت که این میدان هوایی 2200 متر طول و به مبلغ پانزده میلیون دالر از طرف کشور جاپان ساخته خواهد شد. وی ساخت این میدان هوایی را در رشد اقتصادی این ولایات مهم دانسته و گفت که با ساخت این میدان هوایی، هواپیماهای تجارتی نیز در این میدان هوایی خواهند نشست. این میدان هوایی پیش از این فقط محل فرود آمدن هواپیماهای خارجی بود و قرار است تا یک سال آینده و با تکمیل شدن پروژۀ ساخت آن، هواپیماهای مسافربری نیز در آن نشست داشته باشند.


برچسب‌ها: بازسازی بامیان
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۳۹۱/۰۷/۲۰ساعت ۶:۵۰ قبل از ظهر  توسط عبدالعلیم برهانی بامیانی  | 

حشرمردم بامیان در کمک به معارف

خبرگزاری بست باستان:مردم بامیان برای کمک به معارف حشری را به راه انداختند، در حالی که هنوز هم در شماری از ولایت های کشور مکاتب آتش زده می شوند.
در این حشرعمومی که از اول تابستان آغاز شده بود، صدها نفر از باشنده گان این ولایت در ساختن تعمیر مکاتب، اهدا زمین، ایجاد کتابخانه و پرداخت مصارف شبانه به آموزگارانی که مسافرند، اشتراک داشته اند.
اصغر شیکو یکی از باشنده گان مرکز ولایت بامیان که در حشرعمومی کمک به معارف، شرکت نموده است، می گوید: «من از کمک کردن به مکتب و معلم لذت می برم.»
او می افزاید که تاکنون دو اتاق در زمین خود برای معارف بامیان از پول شخصی اش ساخته است.
سجاد محسنی سخنگوی شورای علمای بامیان که با تبلیغاتش برای تعمیر یک باب مکتب زمین تهیه کرده است، می گوید: «وظیفه من در حشر عمومی کمک به معارف، ارشاد و تشویق مردم است.»
او افزود که افزون بر تشویق کودکان خصوصن دختران برای شمولیت در مکاتب، برای مکتب جوکار در درۀ فولادی زمین تهیه نموده است.
محمد عزیز شفق، رییس شواری ولایتی بامیان نیز می گوید که حشر در فعالیت های اجتماعی، یکی از قدیمی ترین سنت های مردم بامیان بوده است که تا هنوز هم رواج دارد.
اقای شفق نقش مردم را در بهبودی معارف بامیان برجسته خوانده، می افزاید که در حشر کمک به معارف، صدها نفر از مردم بامیان سهم داشته اند که این حشر شامل تهیه زمین، ساختن اتاق های درسی، تهیه کتاب، قرطاسیه و کمک به آموزگاران مسافر بوده است.
حاجی اسدالله مدیر لیسۀ پسرانۀ مرکز بامیان می گوید که تمام اتاق های درسی این لیسه در یک حشر عمومی توسط دانش آموزان رنگ شده است.
 سلطانعلی مدیر معارف ولسوالی پنجاب این ولایت می گوید که در حشرعمومی کمک به معارف، باشنده گان روستای سگدیز حدود یکصد هزار افغانی به عنوان مصرف به معلمین مسافر کمک کردند و یکی از معلمین ساحه نیز جهت توسعۀ تعمیر مکتب تگاب برگ زمین زراعتی اش را اهدا کرده است.
محمد رضا اداء رییس معارف بامیان برنامۀ حشر کمک به معارف را در این ولایت مؤثر خوانده، می گوید که این حشر باید در این ولایت نهادینه شود.
او افزود که کمپاین حشر عمومی سبب افزایش حضور دختران در مکاتب، ایجاد شوراهای والدین و انکشاف معارف در این ولایت شده است.
به گفتۀ او، هم اکنون در ولایت بامیان 135 هزاردانش آموز که 45% آنان را دختران تشکیل می دهند، درس می خوانند و 22 هزار نفر از بزرگسالان نیز در کورس های سواد آموزی درس می خوانند که 60% آنان را نیز زنان تشکیل می دهد.
این در حالی است که در ولایت بامیان 352 باب مکتب وجود دارد که از این تعداد 123 باب آن لیسه اند. برای مجموع دانش آموزان 1800 اتاق درسی وجود دارد و حدود دو هزار اتاق درسی کمبود است.
بر اساس آمار ریاست معارف بامیان، در سال جاری حدود 3600 دانش آموز فارغ صنف دوازدهم خواهند داشت که حدود 1200 نفر آنان دختران می باشند.
برنامۀ حشر کمک به معارف برای اولین بار سه سال پیش توسط داکتر حبیبه سرابی والی بامیان با شعار یک جمع دو برای سوادسازی مردم بامیان بنا نهاده شده بود.


برچسب‌ها: معارف بامیان
+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۳۹۱/۰۷/۱۹ساعت ۶:۹ قبل از ظهر  توسط عبدالعلیم برهانی بامیانی  | 

آیاوالی بامیان برکنار می شود؟

حبیبه سرابی یکی از والیان و حاکمان ثابت و دیرپای محلی است که سال ها ست بدون تغییر وتبدیل باقی مانده و نزدیک  هشت سال است که به عنوان والی در بامیان ایفای وظیفه نموده و تاکنون هر گونه تلاش برای برکناری او بی ثمر مانده است؛  با اینکه بارها شایعه ی برکناری او مطرح شده است اما تاکنون این تلاش ها و شایعات محقق نشده است. برخی معتقدند که وزارت خارجه ی امریکا مستقیما از والی بامیان حمایت می کند، عده ی جنجال ها واختلاف بین رهبران واحزاب سیاسی را برای معرفی والی جدید بامیان، در دوام حکومت خانم حبیبه سرابی مؤثر می داند.

والی بامیان مورد انتقاد بخش های وسیع از مردم بامیان قرار دارد و اینکه در مدت هشت سال حکومت خود در بامیان، نتوانسته است کاری مؤثری انجام دهد. بامیان یکی ازولایات است که هنوز از داشتن برق دولتی محروم است، سرک های کابل ـ بامیان، پس از ده سال هنوز اسفالت نشده است وهنوز هم پایانی برای آن متصور نیست، مردم بامیان هنوز از داشتن رسانه های عمومی مثل رادیو، تلویزیون، روزنامه، مجله و...محروم است؛ وبرای رشد اقتصاد، فرهنگ و هنر کوچکترین گامی بر داشته نشده است وتنها دستاورد حاکمان بامیان امنیت خوب بامیان بود،که آن هم روز به روز بدتر شده است و مردم معتقدند که ما به والیان قدرتمند نیازداریم که صدایش به پایتخت برسد و آقای کرزی از آن حساب ببرد.

اما در مقابل، عده ی معتقدند، مقصر اصلی در زمینه ی عدم بازسازی و یارشد وانکشاف اقتصادی وفرهنگی بامیان، دولت و ارگ نشینان پایتخت وقبیله گرایانی است که همه چیز را برای قوم وقبیله ی خود می خواهند وکوشش می کنند بامیان هم چنان فقیر، محروم، ویران و منزوی باقی بماند؛ و والی هرکسی باشد در برابر عملکرد تیم قبیله گرای کرزی کاری را از پیش نخواهد برد و آقای کرزی نمی خواهد یک والی مقتدر و یک شخصیت مؤثر ومتنفذ را در بامیان به عنوان والی تعیین کند.

به هرحال، اینک یک بار دیگر شایعه بر کناری والی بامیان، در کناری تعدادی از والیان دیگر، در بعض رسانه ها مطرح شده است.

خبرگزاری بخدی به نقل از زبان یک مقام ارشد حکومت می نویسد:" یک مقام ارشد در حکومت به خبرگزاری بخدی گفته است که حامد کرزی رییس جمهور با شماری از جناح های سیاسی گفتگو کرده و موضوع برکناری شش والی درجه یک را نهایی کرده است"

 اخیرا، رییس جمهور پیشنهاد اداره ارگان های محلی را مبنی بر برکناری و جابجایی ده والی تایید کرد. اداره مستقل ارگان های محلی می گوید که این تغییرات در راستای تحقق وعده های رییس جمهور برای تحقق اصلاحات خوانده است. پیشتر، حامد کرزی رییس جمهور با صدور فرمانی به نهاد های دولتی دستور داد که مبارزه با فساد را در اولویت کاری خود قرار دهند.

 با این حال، حامد علمی معاون سخنگوی رییس جمهور، تغییرات در شش ولایت درجه یک کشور را رد کرده است. در همین حال، بشیر بهرام سخنگوی اداره مستقل ارگان های محلی می گوید که در باره برکناری این شمار از والیان مکتوب رسمی از سوی ریاست جمهوری دریافت نکرده است.


برچسب‌ها: نهادهای بامیان
+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۳۹۱/۰۷/۱۲ساعت ۷:۰ قبل از ظهر  توسط عبدالعلیم برهانی بامیانی  | 

نیروهای نظامی خارجی قبل ازسال 2014بامیان را ترک می کند

بامیان،خبرگزاری پژواک:  داکترجانتن کولمن Jonathan Coleman وزیر دفاع نیوزيلاند که امروز(١٠ ميزان) به هدف بازديد سربازانش و بررسى پروژه هاى انکشافى، به باميان سفر نموده، به آژانس خبرى پژواک گفت که عساکر اين کشور، تا ماه اپریل سال ٢٠١٣، از باميان خارج خواهند شد. وى علت خروج نيروهاى خود را بسته شدن پروازهای بخش زون شرق آیساف از کابل و ساخت میدان هوايی بامیان عنوان کرده، افزود که با آغاز کار ميدان هوايى در سال آيندۀ ميلادى، اکمالات از طريق هوا صورت گرفته نمى تواند و وسايل و تجهيزات خود را از باميان نيز انتقال داده نمى توانند؛ به همين علت زودتر از سال ٢٠١٤ افغانستان را ترک خواهند کرد.

اما کولمن، در نشست خبرى در باميان گفت که نيوزيلاند در ١٠ سال اقامتش، ٤٠ ميلیون دالر در بخشهای انکشافی و٢٦٠ ميلیون دالر در بخش تيم بازسازى ولايتى PRT خود در باميان مصرف نموده است و در آينده نيز به کمکهاى خود ادامه ميدهد. وزير دفاع نيوزيلاند علاوه کرد که کشور متبوعش، بعد از سال ٢٠١٤ نيز متعهد است تا افغانستان را سالانه دو ميلیون دالر در بخشهای انکشافی کمک نماید و همچنین قرار است درعرصه هاى نظامی نیز آموزگاران خود را در قالب آیساف، برای آموزش نیروهای افغان به این کشور بفرستد.

وی افزود که در طول ده سال گذشته، دو تن از نیروهای ویژۀ شانرا در کابل و هشت تن را در بامیان از دست داده اند. از اين جمله، دو سرباز نيوزيلاندى، در اواسط ماه سنبلۀ سال جارى، در حملۀ مخالفان مسلح دولت در ولسوالى شيبر باميان به قتل رسيد و شش سرباز ديگر زخم برداشتند. نیوزيلاند، از اعضاى محدود نيروهاى آيساف در افغانستان شمرده ميشود که در يکدهه، کمترین تلفات را داشته است؛ يعنى در هرسال فقط یک نظامى خود را از دست داده است.

 اما شماری از شهروندان بامیان ميگويند که با خروج نيروهاى نيوزيلاندى، پروژه انکشافی که بودجۀ آنرا همين کشور تمویل کرده، به شمول برق شهر بامیان نا تمام خواهند ماند و پس از خروج نیروهای نيوزيلاندى، باميان به ولايت ناامن مبدل خواهد شد.

حیدرعلی احمدی عضوشوراى ولایتی بامیان به پژواک گفت: اگر تعداد پولیس واردوی ملی افزایش داده نشود و تجهیز نگردند، احتمال ناامنی پس از سال ٢٠١٤ زیاد خواهد بود. به گفتۀ وى، از زمانیکه مسوولیت های امنیتی در بامیان، به دوش نيروهاى افغان سپرده شده، بیشترین تلفات به پولیس وارد گرديده است.

احمدى افزود: "متاسفانه وعده هايی که از طرف وزارتهاى دفاع و داخله، در ابتداى پروسه انتقال مسوولیت ها شده بود، عملی نگردیده و بامیان با کمبود پولیس و تجهیزات نظامی مواجه است." باميان اولين ولايتى بود که مسووليت هاى امنيتى در سرطان سال ١٣٩٠ از نيروهاى خارجى به نيروهاى افغان تحويل داده شد.

اما وزیر دفاع نیوزيلاند ميگويد: "ما با والی بامیان به توافق رسیدیم که در مورد پروژه های نیمه کاره، با سفارت نيوزيلاند در کابل هماهنگ باشند تا کار این پروژه ها تکمیل گردد." نيروهاى نيوزيلاندى پس از انتقال امنيت، در بخش هاى انکشافى، مشوره دهى و تقويت پوليس ملى کار ميکنند.

 از سوى ديگر داکتر حبيبه سرابى والی بامیان، در مورد اينکه پس از خروج نيروهاى نيوزيلاندى از بامیان، در مورد تامین امنیت چه تدابیری گرفته خواهد شد؟ میگوید که بصورت رسمی، از وزارتهای داخله ودفاع خواسته اند تا قطعۀ واکنش سریع و کندک مجهزى از اردوی ملی، در اين ولايت مستقر گردد. وى گفت: "مسئله مهم دیگر این است که مردم، خود در تامین امنیت سهم بگیرند؛ تا کی ما از نیروهای خارجی و یا پولیس و اردو کمک بگیریم و این خود مردم است که در تامین امنیت، نقش موثر خواهند داشت."

باميان يکى از ولايات امن بوده؛ اما به گفتۀ مردم، حملات يکسال اخير مخالفان از ولايت بغلان بر پوسته هاى سرحدى و رويدادهاى امنيتى در ولسوالى هاى کهمرد و شيبر، امنيت اين ولايت را زير سوال برده است.


برچسب‌ها: حوادث و امنیت بامیان, بازسازی بامیان
+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۹۱/۰۷/۱۱ساعت ۷:۱۴ قبل از ظهر  توسط عبدالعلیم برهانی بامیانی  | 

مطالب جدیدتر
مطالب قدیمی‌تر